Miewasz czasem tak, że robisz, robisz, robisz, robisz i nie widzisz efektów?

Albo wprawdzie widzisz jakieś efekty, ale w stosunku do Twoich zamierzeń są totalnie nieadekwatne i kompletnie nie wiesz co dalej z tym zrobić?

A może w trakcie realizacji planu, rzeczywistość wokół Ciebie uległa takim zmianom, że Twój pierwotny plan nie nadaje się do niczego, a Ty właśnie jesteś w trakcie realizacji wersji „D” albo już nawet „K” swojego planu?

I może w tym wszystkim patrzysz na innych, porównujesz się, sprawdzasz swoje wyniki, znowu się porównujesz i okazuje się, że jesteś jeszcze bardziej w lesie niż Ci się wydawało?

Kończy się to frustracją, wkurzeniem na siebie, nierzadko obelgami pod własnym adresem i ogólną niechęcią lub brakiem wiary w swoją sprawczość.

Znasz te uczucia?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to pewnie nie raz Ci towarzyszyły na Twojej drodze do celu. Jak powiedziała kiedyś jedna z trenerek rozwoju „Nie porównuj swojego zaplecza z cudzą wystawą.”. Sporo jest racji w tym stwierdzeniu. Bo to, co widzisz u innych, to nic innego jak efekt końcowy ich ciężkiej, mozolnej, wytrwałej pracy.

Oczywiście im większy Twój biznes i doświadczenie, tym więcej przychodzi Ci z łatwością, bo pewne kwestie masz już „przerobione” i tak jak postać w grze RPG zdobywasz tym samym punkty doświadczenia, które pozwalają Ci na większy zakres działań. I dokładnie tak samo jest z naszym życiem i biznesem: im więcej przerobisz wyzwań, tym więcej masz punktów „doświadczenia” i tym lepiej sobie z nimi radzisz w przyszłości. Po drodze wchodząc na kolejne levele rozwoju swojej postaci.

Jest jednak jedna rzecz, której nie robisz w grze RPG, a większość nie robi jej również w realnym życiu, ale w tym drugim przypadku jest to szalenie istotna i przydatna kwestia. Otóż są to PODSUMOWANIA.

 

Dlaczego w procesie realizacji celów ważne są podsumowania?

Jakie podsumowania należy robić, jeśli jesteś przedsiębiorcą lub człowiekiem świadomym, który po prostu chce się rozwijać i zdobywać kolejne poziomy swojej gry RPG jaką jest życie czy biznes?

Podsumowania:

 • Dnia
 • Tygodnia
 • Miesiąca
 • Kwartału
 • Roku

To system, który praktykuję od kilku lat dzięki Kalendarzowi Biznesowemu Skuteczniejsi, ze szczególną intensyfikacją w 2019 roku.

A dlaczego te posumowania są takie ważne?

Otóż pozwalają Ci na bieżąco:

 • śledzić swoje postępy
 • analizować wyniki
 • wyciągać wnioski z podejmowanych działań
 • wprowadzać zmiany
 • pokazują jak Ty się zmieniasz
 • pokazują jak zmieniają się Twoje działania
 • unikasz powtarzania tych samych błędów kilka razy
 • uczysz się siebie i poznajesz obsługę siebie
 • możesz stworzyć dzięki nim instrukcję obsługi samego siebie
 • przestajesz się porównywać z innymi
 • realnie widzisz, co robisz i jakie to daje efekty
 • widzisz swój progres
 • bardziej świadomie i realnie wyznaczasz kolejne cele
 • przyspieszasz swoje sukcesy
 • zwiększasz swoje wyniki
 • jesteś skuteczniejszy (nad tym możesz też pracować w naszej społeczności #Skuteczniejsi na fb)

 

Czego możesz się nauczyć z mojego podsumowania?

Przyznam Ci się szczerze, że dopóki nie zrobiłam twardego podsumowania 2019 roku to miałam wybitne poczucie, że to był słaby rok… Nie wiem dlaczego tak sobie wkręciłam, ale przez to, że części moich celów finansowych i biznesowych nie osiągnęłam, a także znacząco uległy zmianom moje podróżnicze plany, to wyrzucałam sobie bardzo taką nieudolność. Tzn. jak się okazało, po zliczeniu twardych danych liczbowych wcale nie byłam taka „nieudolna” jak myślałam.

I oto kolejna korzyść z robienia regularnych podsumowań – w tym wypadku rocznych. Czasem na bieżąco choć podsumowujemy i korygujemy swój lot, nie jesteśmy w stanie dostrzec wszystkich aspektów i korzyści zmian, które wprowadzamy. I dopiero szersza perspektywa – półroczna lub roczna – są nam w stanie pokazać, jak daleko zaszliśmy w obszarach, których do tej pory być może nawet nie byliśmy świadomi.

I to jest jeden z powodów, dla których należy nie tylko wysoko stawiać sobie poprzeczkę, ale również świętować swoje sukcesy, celebrować zwycięstwa i najnormalniej w świecie doceniać się każdego dnia.

Natomiast abstrahując od tych dwóch obszarów, które w moim przypadku wymagają jeszcze zintensyfikowania pracy i zmiany kierunku niektórych działań, cała reszta, czyli pozostałe 10 obszarów Koła Satysfakcji Życiowej™ wystrzeliły w kosmos. Moje kompetencje diametralnie wzrosły, a nowe wypracowane nawyki – Rytuały Osobistej Skuteczności niezwykle mi w tym pomogły. Najlepsze jest to, że nad większością z nich nie musiałam pracować w pocie czoła i dyskomfortu, a przyjęłam metodę naturalnego ich testowania i wdrażania, której jeśli zechcesz, możesz się ode mnie z powodzeniem nauczyć.

 

Gdybym nie pracowała regularnie z Kalendarzem Biznesowym Skuteczniejsi nie miałabym świadomości swoich postępów, bo pewnie nie miałabym ciągle pod nosem swoich celów. Nie mogłabym też, tak bardzo dobrze monitorować swoich działań i postępów.

W zwiększaniu mojej skuteczności niezwykle pomógł mi też Dziennik Osobistej Skuteczności, który w udoskonalonej formie, prowadzę od czerwca 2019r. (szczegóły może na inny wpis – daj znać czy Cię to interesuje). I dzięki właśnie regularnym przeglądom i podsumowaniom dziennika patrząc na to, co zapisałam (wnioski i zmiany tego jak pracuję) przez ostatnie pół roku, to jestem z siebie ogromnie  dumna!

Gorąco polecam Ci taką świadomą pracę nad sobą, bo dzięki niej możesz naprawdę zwyciężać swoje słabości, a najlepsze jest to, że będziesz to robić BEZ większego wysiłku!

 

Zostaw komentarz jeśli ciekawi Cię jakie nawyki – Rytuały Osobistej Skuteczności – wdrożyłam, dzięki którym moja dzienna PRODUKTYWNOŚĆ wystrzeliła w kosmos, a wyniki we wszystkich 12 obszarach życia poszybowały na wyższy poziom!

 

Już za tydzień tj. 22.01 o godz. 20:20 poprowadzę BEZPŁATNY webinar (szkolenie on-line), na którym dowiesz się „Jak Planować Aby Realizować?”, czyli jak formułować swoje cele, by były wykonalne i motywowały oraz jak zamiast „noworocznych postanowień” wprowadzić system regularnej zmiany nawyków: lekko, miło i przyjemnie – bez wyrzeczeń. Dzięki czemu wzniesiesz swoje życie i biznes na maksymalny poziom.

Zostaw swój adres e-mail, by otrzymać szczegółowe informacje i dostęp do konferencji:

 


.