Przed takim dylematem w dzisiejszych czasach staje coraz więcej osób. Nie tylko managerowie średniego i wysokiego szczebla, ale każdy dorosły człowiek, który rozpoczyna swoją zawodową ścieżkę musi podjąć decyzję, w którym kierunku i jak poprowadzić swoje dalsze kroki.

Obserwując społeczeństwo coraz częściej widzimy, że im bardziej ktoś stawia na karierę tym później rozpoczyna życie rodzinne (albo nie rozpoczyna go wcale). Wciąż jest też część małżeństw decydujących się na model rodziny, w którym to On jest jedynym  żywicielem, a Kobieta opiekuje się domem i dziećmi.

 • Czy jednak życie polegające na takim wyborze, w którym decydujemy się na „albo dom albo praca” może być finalnie szczęśliwe?
 • Czy w obliczu zmian społecznych, które następują kobiety nie powinny jednak uniezależnić się od mężczyzn pod kątem finansowym i zadbać o ten aspekt życia?
 • Czy aby na pewno panowie, którzy stawiają wyłącznie na pracę nie będą odczuwali w którymś momencie życia wielkiej pustki?
 • I w końcu czy nie lepiej byłoby zadbać o równowagę między jedną a drugą sferą życia?

 

Poniższy artykuł powstał na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez studentów Harvard Business School, w których wzięło udział 3850 menadżerów wyższego szczebla i przywódców przedsiębiorstw. Jak Liderzy widzą dylemat praca vs życie prywatne?

 

„Koncentruj się na tym, co jest naprawdę ważne.”

Według ankietowanych osób równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest  albo kompletnym mitem albo niedoścignionym ideałem. Mimo tego największą satysfakcję z życia mają, jak nie trudno się domyśleć, osoby, które potrafią połączyć  oba te elementy układanki. Można oczywiście mieć nadzieję, że wszystko się jakoś poukłada samo, ale przykłady z życia pokazują, że jednak najlepiej radzą sobie te osoby, które tak jak rozsądnie zarządzają swoją karierą, tak potrafią również zarządzać swoim życiem prywatnym.

Rodzina to w pewnym stopniu również „mała firma” i tylko od nas zależy czy i w jaki sposób podejdziemy do jej organizacji. Tak jak coraz częściej można spotkać się ze świadomym podejściem do relacji, w których ludzie robią konkretne rzeczy, aby budować z sukcesem swoją miłość i związek, tak dokładnie to samo możemy zastosować na szerszą skalę: budując rodzinę i dbając o nasz pełny dobrostan Psycho-Neuro-Socjo-Somatyczny.

Przeprowadzone badania pokazują również, że wręcz warunkiem niezbędnym do sukcesu na wysokich stanowiskach jest umiejętne łączenie życia zawodowego  i prywatnego.

 

Jakich jest PIĘĆ  kluczowych kwestii, którymi należy zarządzać we właściwy sposób, aby utrzymać upragnioną równowagę w życiu?

 

 1. Osobista definicja sukcesu

W zależności od płci, menedżerowie różnie definiują swój sukces. Wg badania dla kobiet sukces zawodowy to przede wszystkim:

 • Osobiste osiągnięcia (46 %)
 • Zmienianie świata na lepsze (33 %)
 • Praca z dobrym zespołem w przyjaznym otoczeniu i szacunek innych (po 25%)

Mężczyźni natomiast w równym stopniu stawiają na osobiste osiągnięcia oraz rozwój, wyzwania i ciągłe uczenie się (24%). Pracę z dobrym zespołem w przyjaznym środowisku oraz osiągnięcia firmy stawiają najczęściej na drugim miejscu (po 22%), a na trzecim zmienianie świata na lepsze (21%)

Natomiast sukces osobisty dla respondentów to na pierwszym miejscu zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn satysfakcjonujące relacje (z rodziną, społeczeństwem, „ludźmi, których kocham”) – tę odpowiedź podało 46 % kobiet i aż 59% mężczyzn. Następnie szczęście i radość (po 17% dla obu płci) oraz dla mężczyzn życiowe spełnienie/ brak żalu (17%) a dla pań równowaga między pracą a życiem osobistym.

A dla Ciebie, czym jest sukces zawodowy i osobisty?  (Podziel się w  komentarzu. Dzięki!)

 

 1. Sprawowanie kontroli nad technologią

Chyba nikogo nie powinno dziwić, że umiejętność zapanowania nad technologicznymi gadżetami, które stały się nieodzownym elementem już nawet nie naszego życia, ale wręcz jestestwa jest konieczne aby wieść satysfakcjonujące i co najważniejsze zrównoważone życie.

Jakie triki najlepszych menedżerów możesz zastosować, aby technologia i Tobie służyła, a nie przeszkadzała:

 • Wyciszone powiadomienia w telefonie, szczególnie podczas realizacji kluczowych zadań w pracy i kiedy deklarujesz swój czas tylko dla rodziny
 • Sprawdzanie poczty mailowej wyłącznie o określonych porach
 • Traktowanie spotkań rodzinnych, np. wspólnych śniadań/ obiadów/ kolacji z takim samym priorytetem jak spotkań biznesowych
 • Częstsze kontakty „na żywo” w celu budowania relacji – również z pracownikami, a nie tylko przekazywanie poleceń w formie elektronicznej czy telefonicznej
 • Jeśli to możliwe praca z domu – wówczas możesz spędzać czas z rodziną i technologię wykorzystać do tego żeby załatwiać ważne sprawy z pracy

 

 1. Budowanie sieci wsparcia w pracy i w domu

Zdaniem większości Menedżerów właściwe relacje są na czele listy czynników wpływających na satysfakcję z życia, tak więc budowanie świadomych relacji i sieci wsparcia jest bardzo pomocne zarówno prywatnie jak i biznesowo.  Rodzina i przyjaciele, z którymi możemy otwarcie porozmawiać o tym, co się u nas dzieje, czasem uzyskać poradę lub świeże spojrzenie na wyzwania jakie mamy w pracy, bywają zbawienne i pomagają w ich rozwiązaniu. A dobre relacje ze współpracownikami i przełożonymi są również niezwykle istotne, gdyż praca najczęściej zajmuje nam ok. 8 godzin dziennie, a więc istotną część naszego każdego dnia. Jak wiesz, środowisko, w którym przebywasz tyle czasu, mocno rzutuje na Twoje nastawienie do życia oraz rezultaty Twojej pracy. Warto wybierać je świadomie i dbać aby było wspierające.

 

 1. Wybiórcze podejście do propozycji zawodowych wymagających podróży lub przeprowadzki

Nie każdy z nas staje przed koniecznością przeprowadzki czy podróży ze względów zawodowych, ale coraz częściej możemy pracować z każdego miejsca na Ziemi, a międzynarodowe korporacje wysyłają dobrych pracowników w delegacje do innych krajów, czasem na kilka tygodni albo i warunkują awans od konieczności przeprowadzki. Managerowie, którzy brali udział w badaniu wspominali, że w przypadku rodziny i małych dzieci najczęściej nie ma to dla potomstwa znaczenia i stosunkowo łatwo podejmować takie decyzje, jednak im dzieci są starsze tym większe stanowi to wyzwanie.

Doświadczenia międzynarodowe mogą niezwykle przyspieszyć awans w pracy, jednak niejednokrotnie kończą się trudną sytuacją rodzinną. Dlatego tak ważne jest aby posiadając rodzinę decyzje w tym zakresie podejmować odpowiedzialnie i myśląc długoterminowo a nie tylko patrząc na chwilowy zysk i poprawę jakości życia. Decyzja o wyjeździe, która dziś wydaje się być świetnym rozwiązaniem Twoich problemów, w długoterminowym horyzoncie czasowym może przysporzyć Ci nowych, jeszcze większych i takich, których konsekwencje będą znacznie bardziej odczuwalne i nieodwracalne.

 

 1. Współpraca z życiowym partnerem

Tak jak w pracy, aby odnosić sukcesy ważny jest dobry zespół, tak na niwie prywatnej przede wszystkim istotną rolę odgrywa nasz partner: jako wsparcie dla naszych sukcesów lub przeszkoda. Kluczem do dobrych relacji jest rozmowa i dbanie o wzajemne potrzeby dwóch osób budujących związek.

Co najczęściej zapewniają dobrzy partnerzy?

 • Podzielają wizję sukcesu
 • Wnoszą umiejętności, których nam samym brakuje
 • Zapewniają wsparcie emocjonalne
 • Akceptują zmagania zawodowe
 • Dają praktyczną pomoc (przy wychowywaniu dzieci, prowadzeniu gospodarstwa domowego itd.)
 • Udzielają porad biznesowych lub wskazówek dotyczących kariery
 • Wyrażają gotowość do przeprowadzki (istotne dla 8 % ankietowanych kobiet i 10 % ankietowanych mężczyzn)

 

Jakie konkluzje płyną z tego badania dla nas?

Niezależnie od punktu, w którym jesteś życie składa się z wielu elementów i choć zapewnienie we wszystkich równowagi jest wyzwaniem, nie jest to nieosiągalne. Każdy z nas będzie miał lepsze i gorsze momenty, kryzysy życiowe pojawiają się wtedy kiedy jesteśmy na to najmniej przygotowani, ale mimo trudności i wyzwań jakie mogą się wiązać ze stworzeniem pełnego, wartościowego życia warto podjąć to wyzwanie. Bo życie jest jedno i zamiast wybierać czy zjeść ciastko czy mieć ciastko lepiej po prostu kupić dwa ciastka.

 

A co Ty o tym sądzisz?
Zapraszam do dyskusji.
Dzięki wielkie za Twój komentarz.