Jak w 8 krokach rozpocząć proces osobistego planowania strategicznego?

Być może w Twoim życiu nie zawsze wszystko idzie tak jakbyś sobie tego życzył. Być może czasem miewasz chwile zawahania czy aby na pewno dalej robić to, co robisz. A może właśnie teraz jest moment, w którym zastanawiasz się jak pokierować swoją karierą, bo choć robisz to, co lubisz, realizujesz się, pokonujesz kolejne wyzwania, to masz poczucie, że to jeszcze nie wszystko na co, Cię stać. Że czeka na Ciebie coś więcej.

 

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie potrzebujesz szczególnej inspiracji, motywujących szkoleń ani magicznych przepisów na sukces. Wystarczy, że przygotujesz dobrą strategię dla swojej zawodowej kariery. Jak to zrobić? Pokażę Ci w 8 prostych krokach.

Zanim przeczytasz dalej przyda Ci się kartka i długopis abyś mógł odpowiedzieć na postawione poniżej pytania.

Gotowy?

Zaczynamy!

Dbaj o swoją wizję i marzenia, gdyż są dziećmi twojej duszy, pierwotną wizją ostatecznych osiągnięć.

Napoleon Hill

Gary Hamel w swojej książce „Przewaga konkurencyjna jutra” napisał, że najlepsze firmy planują na 5 lat do przodu, a potem określają, jakimi podstawowymi umiejętnościami będą musiały w tym czasie się wykazać, by dominować w danej branży. Następnie wprowadzają plan rozwojowy, dzięki któremu mają zdobyć w przyszłości potrzebne umiejętności. Ty również potrzebujesz stworzyć swoją wizję 5-letnią. Kierunek, w którym będziesz podążał niezależnie od tego, co będzie się po drodze działo w Twoim życiu. Pamiętaj, że ciągłe rozpoczynanie nowych rzeczy, nie doprowadzi Cię do spektakularnego sukcesu w żadnej dziedzinie. Po prostu będziesz ciągle zaczynał od nowa. Ty natomiast potrzebujesz strategii, która pozwoli Ci wytrwać nawet kiedy przez Twoje życie będą przechodzić burze, wiatry i tornada. Dlatego powinna ona opierać się na tym, co jest dla Ciebie faktycznie ważne, co stanowi Twoją podstawę i jest w Tobie głęboko zakorzenione. Tak, że kiedy działasz na autopilocie będziesz się właśnie na tym opierać.

8 kroków do stworzenia Osobistej Strategii Sukcesu Zawodowego:

 

Krok 1. Odkryj swoje wartości.

Odpowiedz sobie na pytanie jakie wartości kierują Twoim życiem zawodowym? Co jest dla Ciebie ważne w biznesie? Wymień min. 5 wartości.

 

Krok 2. Stwórz wizję.

Wyobraź sobie siebie za 5 lat. Jak wyglądałby Twój ideał kariery? Co robiłbyś przez większość czasu? Jakie byłyby Twoje zarobki? Z jakimi ludźmi byś pracował? jaki miałbyś zakres obowiązków? W jakiej branży byś działał?

 

Krok 3. Zdefiniuj swoją misję.

Określ swoją misję w oparciu o wizję i wartości, którymi się kierujesz.

 

Krok 4. Określ nadrzędny cel.

Jaki jest nadrzędny cel Twojej kariery? Komu ma służyć?

 

Krok 5. Bieżące dążenia.

Jaki cel, gdybyś go zrealizować w pierwszej kolejności pomógłby Ci najbardziej w stworzeniu idealnej kariery?

 

Krok 6. Wiedza i umiejętności.

Jaka dodatkowa umiejętność rozwinięta w doskonałym stopniu pomogłaby Ci szybciej niż jakakolwiek inna osiągnąć najważniejsze cele w Twojej pracy zawodowej? Jakie inne umiejętności będą dla Ciebie przydatne?

 

Krok. 7. Nawyki.

Jakie nawyki będą pomocne w realizacji Twoich celów? Jakie nawyki powinieneś wyeliminować?

 

Krok 8. Codzienne działania.

W jakie codzienne sprawy musisz się zaangażować, aby stać się takim człowiekiem, jakim pragniesz być i zrealizować swoje zamierzenia?

 

Od czego zaczniesz?

 

Brian Tracy pisze…

Pamiętaj: jakość życia zależy od sposobu myślenia. Im bardziej podchwytliwe są pytania, które sobie zadajesz, tym bardziej znaczące i pomocne będą odpowiedzi.

 

Dlatego co jakiś czas kontroluj swoje postępy i co jakiś czas wracaj do tego zestawu pytań. Pozwoli Ci to weryfikować drogę, którą przemierzasz oraz sprawdzać, czy cele, które kiedyś sobie wyznaczyłeś dalej są dla Ciebie atrakcyjne. Przygotuj się również na zmiany jakie mogą zachodzić w Twoim życiu, bo jeśli dziś nie masz jeszcze tego, co chciałbyś mieć i nie prowadzisz życia jakie chciałbyś prowadzić, to prawdopodobnie potrzebujesz „coś” w tym wszystkim zmienić. Dlatego życzę Ci udanych zmian i pamiętaj:

Obrawszy cel, człowiek powinien wytyczyć sobie w myślach prostą drogę do jego osiągnięcia, nie rozglądając się na boki.

James Allen

 

Pozdrawiam i życzę Ci prostej drogi do celu.

MB

P.S. Jeśli artykuł Ci się podobał poleć go znajomym. Może i im się przyda!

P.P.S. Artykuł zainspirowany książką „Turbocoach”.