Dlaczego trzeba ustalać priorytety?

workspace6_high_resOstatnio pisałam o tym, jak przygotować się do nowego tygodnia, aby wykorzystać go efektywnie i zrealizować swoje cele. Ponieważ jedną z kluczowych kwestii jest właściwe ustalanie i trzymanie się priorytetów, dziś kilka słów o tym dlaczego są tak istotne.

Czym są sprawy priorytetowe?

To zadania, które są ważne, czyli mają związek z Twoimi celami. Niejednokrotnie,  z pewnością zdarzyła się w Twoim życiu sytuacja,  w której musiałeś wybierać, co zrobić. Oczywiście nie mam tu na myśli wyborów z cyklu oglądać tv czy iść do pracy, ale te nieco bardziej skomplikowane…

Załóżmy, że dużą wartość ma dla Ciebie zdrowie. Codziennie przygotowujesz posiłki dla siebie i najbliższych na kolejny dzień. Jednocześnie zależy Ci na tym aby dbać o dom i być przykładną panią domu. Niespodziewanie okazuje się, że masz ważny do wykonania w pracy projekt, który wymaga od Ciebie poświęcenia większej ilości czasu niż standardowe godziny pracy. Wygląda na to, że będziesz musiała wybierać i z czegoś zrezygnować. Prawdopodobnie jego realizacja potrwa kilka dni i będzie miła wpływ na Twój awans. Co zrobisz?

Nie masz doby z gumy, nie wyczarujesz dodatkowych 20 godzin w tygodniu z niczego, ale możesz na ten czas przeorganizować swoje funkcjonowanie i nie rezygnując z niczego w dalszym ciągu dbać o realizację wszystkich założeń z planu- wszystkich spraw priorytetowych.

Jak?

Jeśli do tej pory sama przygotowywałaś posiłki możesz na kilka dni zaangażować do tego swoich bliskich (dodatkową korzyścią będzie to, że czegoś się nauczą i może zaczną pomagać Ci regularnie ;)). Jeśli nie masz kogo zaangażować do pomocy możesz jako alternatywę wykorzystać gotowe cateringi w firmach, które dostarczają pod wskazany adres komplet posiłków na cały dzień. Jak nie będziesz przez kilka dni gotować wówczas nie będziesz też brudzić, więc i częste sprzątanie nie będzie tak potrzebne. Dzięki temu zyskasz dodatkowe potrzebne godziny na swoją pracę i realizację ważnego projektu z pracy.

Czy trzeba rezygnować ze swoich priorytetów?

Jak już wyjaśniliśmy sobie powyżej priorytety to rzeczy ważne, a więc takie, z których nie chcemy rezygnować. Mają bowiem znaczący wpływ na nasze życie i długofalowe rezultaty jakie osiągamy. Dlatego istotne jest aby mieć je konkretnie wyznaczone, bo w trudnych sytuacjach będą pomagały nam zarządzać sobą w czasie i tak funkcjonować aby zawsze najważniejsze zadania były zrealizowane, szczególnie te w perspektywie długoterminowej, których efektów nie widać na codzień, ale ich długotrwałe zaniedbywanie może negatywnie odbić się na nas w przyszłości.

 

Cdn.