5 kroków do zwiększenia osobistej efektywności

07-lipiecCzasem jest tak, że działamy w życiu trochę na oślep. Wydarzenia, którym się poddajemy, przychodzą do nas, a my niewiele myśląc, działamy automatycznie. Potem przychodzi moment kryzysu, że w końcu mamy wszystkiego dość i siadamy w kącie źli na cały świat, a przede wszystkim na siebie. Jak unikać takich sytuacji albo szybko z nich wyjść, kiedy nam się taka przytrafi?

Krok 1. Pozbądź się bałaganu w głowie

Wypisz na kartkach wszystko, o czym myślisz, że jest do zrobienia. Twój umysł wolny od listy obowiązków będzie funkcjonował dużo sprawniej i spokojniej. Lista ma zostać stworzona na papierze, a nie w głowie. Wtedy możesz z nią dopiero spokojnie działać.

Krok 2. Nadaj czynnościom priorytety

Jeśli nie wiesz, co jest dla Ciebie ważne, to zdecydowanie nie będziesz efektywny. Odpowiedz sobie na pytanie nie tylko o to, CO jest dla Ciebie ważne, ale przede wszystkim DLACZEGO dany projekt jest ważny. Wtedy poznasz swoją motywację i będzie Ci nie tylko łatwiej określić, w jakiej kolejności należy wykonać dane czynności, ale również, czego NIE robić.

Krok 3. Trzymaj się swojej listy

Najbardziej banalny, ale w praktyce najtrudniejszy element całej strategii. Bo rozpraszaczy mamy całe mnóstwo – kiedyś najpopularniejszym była telewizja, dziś Internet w telefonie, przychodzące co chwilę powiadomienia, które nas wyrywają z pracy i rozkojarzają, maile etc. Jeśli masz możliwość pozbycia się ich – gorąco polecam. Żeby skutecznie pracować i wykonywać zadania z listy, potrzebujesz się skoncentrować. Będzie Ci dużo łatwiej, jeśli unikniesz przed pracą włączania poczty, mailowania, smsów i facebooka. Jeśli masz swoją listę zadań, to rób krok po kroku zaplanowane elementy i bądź silniejszy niż Twoje pokusy.

Krok 4. Kontroluj się

Możesz do tego wykorzystać np. alarm w telefonie. Jeśli wiesz, że masz tendencję do „odpływania” w nieznane internetowe obszary podczas pracy przy komputerze, to ustaw sobie budzik co 20 minut. Kiedy zadzwoni, będziesz mieć możliwość skontrolowania, w którym miejscu swojej pracy się znajdujesz (i czy aby na pewno dalej pracujesz), a jeśli okaże się, że nie, to wrócisz szybciej na właściwe tory.

Krok 5. Zaplanuj nagrodę

To najprzyjemniejszy element. Codziennie rano, kiedy przygotowujesz swoją listę zadań na dany dzień (lub jeszcze lepiej – zrób ją wieczorem), określ, CO będzie Twoją nagrodą za wypełnienie wszystkich zadań z listy. I nagradzaj się za dobrą pracę KAŻDEGO dnia. Tak jak nagradzasz zwierzątko za dobrze wykonaną sztuczkę… (co by nie pisać, człowiek choćby nie wiem jak był skomplikowany, to ma pewne instynkty, których nie da się oszukać, więc warto to wykorzystać w zarządzaniu samym sobą).

Magdalena Bienia

www.jakmiecwiecejczasu.pl