Jaka jest kluczowa umiejętność w XXI wieku?

05-majCharyzma, dla jednych magiczne słowo, które jest we władaniu nielicznych, dla innych wyuczona umiejętnośc wystąpień publicznych, a tylko dla niewielkiej liczby ludzi dar natury. Większość wielkich mówców poprzez ćwiczenia i praktykę zdobyło umiejętnośc przemawiania, a tym samym poprzez pracę nad sobą stali się charyzmatyczni dla innych.

W dobie Internetu, wiadomości tekstowych i chatów, kiedy zaciera się coraz bardziej sztuka komunikacji, umiejętność przemawiania będzie jedną z kluczowych. Będzie tym, co pomoże Ci zjednać sobie ludzi, zarobić pieniądze i zrealizować cele. Dlatego zastanów się już teraz, jak możesz ją rozwijać? Jak trenować swoją charyzmę? Jak stać się lepszym mówcą i czuć się, przemawiając do innych, jak ryba w wodzie?

Po pierwsze: Scenę trzeba polubić!

Tak jak wszystko zaczyna się od nastawienia, tak również w wystąpieniach publicznych nastawienie ma kluczowe znaczenie. Jeśli przed wystąpieniem wyobrażasz sobie katastrofę, to będzie Ci o wiele trudniej wyjść na środek, niż w przypadku radości, jaką byś czuł na starcie. Zapytasz, jak to zrobić? Wyobraź sobie siebie jako odnoszącego sukcesy mówcę, osobę, do której podchodzą z radością tłumy i dziękują po wystąpieniu za Twoje słowa. Duszę towarzystwa, która rozbawia publiczność, a dzięki temu, że się pomyli, wnosi radość do ich życia.

Po drugie: Baw się wystąpieniem!

Łatwo napisać, trudniej zrobić – zapewne powiesz. Jednak, jeśli dobrze popracujesz nad swoim nastawieniem i oprócz wizualizacji sukcesu, dasz sobie prawo do tego, że możesz się pomylić lub o czymś powiedzieć (albo nie powiedzieć – publiczność i tak nie wie, co miałeś w planach, dopóki nie powiesz, że czegoś nie zrobiłeś) plus skorzystasz z rady powyżej i będziesz mieć dystans do siebie, a śmiech ze strony ludzi uznasz za dobrą kartę – jesteś bliżej sukcesu. Pamiętaj, że aby ludzie dobrze się bawili, słuchając Ciebie, Ty musisz się dobrze bawić, kiedy do nich mówisz. Uczucia zawsze wędrują ze sceny w stronę słuchaczy! J

Po trzecie: Dziel się swoimi doświadczeniami!

Na pewno masz za sobą wiele sytuacji, z których wnioski mogłyby uratować niejednego człowieka przed popełnianiem Twoich błędów. Dziel się tym! Prawdopodobnie są na świecie ludzie, którzy chcą usłyszeć Twoją historię, bo dzięki niej wyjdą z opresji, w jakiej być może aktualnie są, lub uchronią się przed zrobieniem głupiego kroku. Dziel się swoją historią, bo jesteś wyjątkową istotą, która ma ważną misję do przekazania!

Jak widzisz „charyzma” nieodłącznie wiąże się z umiejętnością przemawiania, dlatego już dziś zacznij szlifować tę umiejętność i korzystaj z każdej możliwości, aby występować przed innymi. Być może kiedyś ta sztuka uratuje Tobie albo komuś życie 😉

Magdalena Bienia
www.bienia.eu